sexta-feira, 28 de janeiro de 2011

İşçileri önce yoksulluk ezmiş

Ankara'nın Beypazarı İlçesi'nde TIR'la çarpışan minibüsün taşıdığı işçilerin cenazeleri memleketleri Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Karaalaan, Gürgöze ve Ömürlü köylerinde gözyaşları arasında toprağa verildi.

15 LİRAYA ÇALIŞIYORLARDI
Ölen 11 mevsimlik işçilerin cenazeleri ardından 11 ayrı dram ortaya çıktı. Sekiz çocuğunden beşini kazada kaybeden Meryem Eyebe yoksulluk nedeniyle 8 yıl önce Beypazarı'na göç ettiklerini söyleyerek 'Okutamadığım çocuklarım koltukları olmayan minibüste tahtalar üzerinde işe gidiyordu' diye feryat etti. Minibüs ile tırın çarpışması sonucu ölen işçilerin günlük yevmiyelerinin 15-20 lira olduğu öğrenildi.

Bebek bekliyordu
Kazada kızı Neşe'yi (19) kaybeden baba Hasan Ekinci, kızının 3 aylık hamile olduğunu belirterek 'Günlük 20 lira yevmiye ile zor şartlarda çalışıyorduk. Her yıl bizim gibi çok sayıda tarım işçisi kazalarda yaşamını yitiriyor. Keşke işimiz olsaydı da köyümüzden ayrılmasaydık. Acımız büyük' dedi.

Kimsesiz kaldı
Kaza Çakar ailesinin küçük oğlu Hakan'ı ailesiz bıraktı. Annesini, babasını ve kız kardeşini kaybeden Çakar 'Ailem ekmek parası için tarlalarda çalışıyordu. Okula gittiğim için minibüste yoktum. Lise ikinci sınıfta okuyorum. Bu kaza beni annesiz, babasız ve kardeşsiz bıraktı. Tüm ailemi kaybettim' dedi.

Ps. Você não fala Turco? Que pena,não vai entender o que está escrito,Fala ai Rodrigo e Igor???

3 comentários:

Anônimo disse...

E agora, como comentar?rs

Rodrigo Casarin disse...

Belo post, Pedro! Essa situação é foda msm!

Anônimo disse...

A nein, quero saber o q está escrito, please!

azul


Contador Grátis